37. rocznica Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich

W Rzeszowie z inicjatywy Stronnictwa Ludowego ,,Ojcowizna’’ RP w dniach 15 – 18 luty 2018 roku miały miejsce obchody związane z 37. rocznicą Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich.

Uczestnicy tamtych wydarzeń przypomnieli że to właśnie w 1981 roku narodziła się idea Konstytucji dla polskiej wsi, która do tej pory nie została zrealizowana. W rezolucji, którą przyjęli na zakończenie uroczystości domagają się wprowadzenia tych zapisów do Konstytucji RP.

– Podczas obchodów podkreślano też ogromną role Kościoła w czasach obrony tożsamości polskiej wsi. Ks prof Henryk Rykała bliski współpracownik arcybiskupa Ignacego Tokarczuka mówił o wielkiej trosce arcybiskupa o sprawy chłopskie zwracając uwagę na ideę jedności – informuje Wieńczysław Nowacki ze Stronnictwa Ludowego ,,Ojcowizna” RP.

Gościem ostatniego dnia spotkania był prof. Jan Szyszko, minister środowiska w rządzie Beaty Szydło. Podkreślił, że Polska na tle UE jest krajem bogatym w zasoby naturalne, środowisko przyrodnicze, strukturę wiekową społeczeństwa, czy wykształcenie. Jako unikatowe ocenił małe wielostronne gospodarstwa dzięki którym przetrwała wieś przez lata komunizmu.

Obchody 37. rocznicy Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich odbywały się pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, a listy do uczestników spotkania wystosowali między innymi Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: Stronnictwo Ludowe ,,Ojcowizna’’ RP