fbpx

34. Kongres ubezpieczycieli rolnych

380 uczestników z 40 krajów świata wzięło udział w tegorocznym kongresie – to rekordowa frekwencja w 66-letniej historii Międzynarodowego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Rolnych AIAG (Association Internationale des Assureurs de la Production Agricole). Gospodarzami wydarzenia, które miało miejsce w dniach 1-4 października w Warszawie, byli Concordia Polska TUW, Polskie Towarzystwo Reasekuracji S.A., PZU i TUW „TUW”.

Jakie powinny być ubezpieczenia rolne (odnoszące się zarówno do produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej), w dobie postępujących zmian klimatycznych? Jakimi narzędziami oceniać powstałe straty? Jak wykorzystywać informacje dostępne z satelitów i sieci placówek meteorologicznych (tzw. big data) – to główne tematy poruszane podczas ponad 20 sesji tematycznych.

Otwarcia AIAG 2017 dokonał Arnaud de Beaucaron, prezydent AIAG. W pierwszym panelu udział wzięli przedstawiciele wiodących ubezpieczycieli rolnych w Polsce: Roger Hodgkiss, członek zarządu PZU, Michael Loesche, członek zarządu Concordii, Jacek Kugacz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Reasekuracji oraz Agnieszka Rózga, wiceprezes TUW „TUW”, którzy opowiedzieli o polskim rynku ubezpieczeń rolnych.

Podczas wydarzenia mówiono także wiele o rozwiązaniach ubezpieczeniowych funkcjonujących w naszym kraju. Prof. Sebastian Stępień z UE w Poznaniu podkreślił, że polskie rolnictwo ma udział 2,6% w PKB, zaś cały sektor agro przynosi 7,5% i generuje 7 mld euro nadwyżki. Z kolei Krzysztof Łyskawa z UE w Poznaniu zaznaczył, że w Polsce najczęściej ubezpieczanym zdarzeniem jest ryzyko gradu. Na drugim miejscu w pakiecie są: skutki złego przezimowania i przymrozki wiosenne. Ten pakiet jest kupowany w okresie jesiennym. W sumie w Polsce ubezpiecza się ok. 140-160 tys. rolników.

Pozostali prelegenci koncentrowali się na efekcie cieplarnianym i zmianach klimatycznych. W ich opinii niekorzystne zjawiska pogodowe będą się nasilać, choć postępujące ocieplenie pozwoli też uzyskać wyższe plony i wprowadzić nowe gatunki do uprawy.

Światowym trendem widocznym w ubezpieczeniach rolnych są produkty paradygmatyczne, inaczej indeksowe. Temat ten przybliżyli we wspólnej prezentacji Hans Feyen ze Swiss Re oraz Maximilian Strobl z Munich Re. Czy rozwiązania oparte na indeksach mają szanse, by wyprzeć całkowicie klasyczne ubezpieczenia upraw? Na razie wciąż te klasyczne dominują na świecie i w zasadzie jedyny wyjątek stanowią Indie. Ale instrumenty indeksowe stają się coraz popularniejsze, choć na razie tylko jako rozwiązania niszowe o charakterze uzupełniającym. Francuskim przykładem działania ubezpieczeń indeksowych podzielili się Stephane Gin z Groupamy i Bruno Lepoivre z Pacifiki. Case studies z Ameryki Łacińskiej pokazał zaś Jose Cullen z brazylijskiego Swiss Re Corporate Solutions. Jak podsumował, ubezpieczenia indeksowe to nisza, którą warto eksplorować. I choć jest to rozwiązanie, o którym na świecie się mówi, popularność indeksów raczej nie będzie bardzo gwałtownie rosnąć, a to ze względu na wciąż słaby dostęp do wysokiej jakości danych.

Eberhard Faust z Munich Re opowiadał o jednej z najważniejszych kwestii związanych z ubezpieczeniami upraw – o pogodzie. Jego zdaniem pobudką dla wszystkich powinno być globalne ocieplenie, bo rosnące temperatury niosą wiele ryzyk dla ubezpieczycieli rolnych. Najbardziej uderzającym jest wydłużanie się okresu wegetacyjnego, czego konsekwencją są późne przymrozki. A jak wiemy, takie szkody są dla ubezpieczycieli bardzo kosztowne. Globalne ocieplenie to również grad, deszcze nawalne, powodzie, upały… Jak podkreślał Eberhard Faust, musimy liczyć się z tym, że katastrofy naturalne będą coraz częstsze. Słuchacze pytali więc, czy już i o ile należałoby podnieść składki. Ekspert z Munich Re radził, by ubezpieczyciele uważnie śledzili aktualne dane pogodowe i nie bazowali na statystyce sprzed lat.

Podczas kongresu AIAG nie mogło zabraknąć tematu nowoczesnych technologii, które sprawiają, że rolnik może posiadać niemal swoje własne centrum dowodzenia. O satelitach, dronach, naziemnym monitoringu pól opowiadał Gottfried Pressl, założyciel Pressl Instruments. Z kolei Axel Relin z GAF mówił o tym, czy big data można przełożyć na dane użyteczne dla ubezpieczeń rolnych. Wśród dyskusji pojawiły się również kwestie wykorzystywania danych pogodowych oraz likwidacji szkód, także w wydaniu cyfrowym.

Kongresy Międzynarodowego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Rolnych organizowane są co dwa lata, za każdym razem w innym kraju. Kolejny odbędzie się we Francji.

Źródło: Concordia Ubezpieczenia

 

 

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.