fbpx

300 mln euro na fundusz mleczny

Parlament Europejski zatwierdził nowe propozycje, które pomogą branży mleczarskiej borykającej się z dotkliwymi skutkami kryzysu na rynku mleka. W czwartkowym głosowaniu nad projektem budżetu na 2010 rok posłowie zadecydowali, że na fundusz mleczny przeznaczone zostanie 300 mln euro, a KE otrzyma więcej uprawnień do interwencji na rynku mleka.

Proponowane środki interwencyjne na rynku zostały przedstawione przez komisarz Mariann Fischer Boel na specjalnym posiedzeniu parlamentarnej komisji rolnictwa w poniedziałek, w Strasburgu. Komisarz poinformowała, że Komisja przystała na propozycję posłów i zaproponowała 280 mln EUR na specjalny fundusz mleczny. Wczoraj posłowie zwiększyli tę kwotę do 300 mln euro. Przystali też na propozycję Komisji, aby ta mogła szybko wdrażać działania przeciwdziałające poważnym zakłóceniom na rynku mleka. Podobna możliwość natychmiastowej interwencji ze strony KE w przypadku załamania cen rynkowych istnieje już w przypadku innych branż, takich jak rynek mięsa i cukru. Jednym z przykładów takich działań będzie np. przechowywanie niektórych produktów mleczarskich, w tym serów, o co usilnie zabiegał Parlament Europejski we wrześniu.

Baner Syngenta

Druga propozycja przyjęta przez posłów przewiduje dodatkowe fundusze dla państw członkowskich na restrukturyzację rynku mleka. Obecnie, państwa członkowskie mogą w ramach wyznaczonych limitów dokonywać jedynie skupu mleka od producentów, którzy deklarują chęć zaprzestania produkcji. W przeciwnym razie, jeśli przekroczone zostaną krajowe limity produkcyjne państwo członkowskie płaci karę do budżetu UE. Proponowane rozwiązania przewidują możliwość ustanowienia limitu na niższym poziomie, a dodatkowe środki (wynikające z różnicy limitów produkcji określonych przez kraj i Wspólnotę), zamiast zostać przekazane do budżetu UE mogłyby sfinansować restrukturyzację branży. Ten dodatkowy środek nie jest obowiązkowy i ma charakter tymczasowy, obowiązując od kwietnia 2009 roku do końca kwietnia 2010 roku.

Do wejścia w życie nowych rozwiązań potrzebna jest zgoda Rady (państw członkowskich), która zadeklarowała już gotowość ich zatwierdzenia w listopadzie.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.