3 tony kaszëbskô malëna dla kibiców w Gdańsku

Przez trzy dni – 14, 18 i 22 czerwca kibice będą mogli degustować kaszubskie truskawki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rynku Rolnego oraz samorząd województwa w ten sposób promują wśród kibiców zagranicznych pierwszy i jak dotychczas jedyny pomorski produkt regionalny z unijnym znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Bezpłatna dystrybucja truskawki kaszubskiej będzie odbywała się w dniach rozgrywek EURO 2012 na Targu Węglowym w Gdańsku.
Truskawki kaszubskie są produkowane w powiatach kartuskim, kościerskim i bytowskim oraz w ościennych gminach: Przywidz, Wejherowo, Luzino i Szemud i Linia i Łęczyce oraz Cewice. Tylko następujące odmiany mogą być sprzedawane jako kaszubskie truskawki: Senga Sengana, Elsanta, Honeoye – wylicza Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Specyfika regionu uprawy wpływa na wyjątkową słodycz i aromat truskawki kaszubskiej. Ze względu na specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, a zwłaszcza dobowe wahania temperatury (chłodne noce i dni upalne) truskawki kaszubskie wyróżniają się z wyższą zawartością cukru. Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych.

Wyższą słodycz truskawki kaszubskiej w porównaniu do truskawek pochodzących z innego obszaru geograficznego potwierdzono w pracowni sensorycznej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Na 63 oceny aż 60 wskazywało na kaszëbsko malëna jako słodszą.