Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził rekordowy program tanich kredytów dla rolnictwa w ramach „Paneuropejskiego programu rolnego” .
Jest to największy jak dotąd program EBI dla rolnictwa i agrobiznesu w Europie, o wartości 3 miliardów euro na lata 2025–2027, który ma być skierowany przede wszystkim do młodych rolników i ma na celu promowanie ekologicznych inwestycji oraz wspieranie równości płci. Priorytetowo traktowane są inwestycje ograniczające emisję gazów cieplarnianych, zwiększające różnorodność biologiczną lub promujące gospodarkę o obiegu zamkniętym.
EBI zazwyczaj uzgadnia umowy z bankami komercyjnymi w krajach UE na udzielanie tańszych kredytów i rolnicy będą wówczas mogli uzyskać dostęp do niżej oprocentowanych pożyczek z lokalnych banków na kwalifikujące się projekty.
W ramach nowego programu rolnego EBI wdraża już część raportu końcowego w sprawie dialogu strategicznego w sprawie wspólnej polityki rolnej (WPR). W dokumencie, przygotowanym pod przewodnictwem prof. Petera Strohschneidera, rekomenduje się utworzenie przez EBI specjalnego programu kredytowego dla sektora rolno-spożywczego . Ponadto oprócz budżetu rolnego UE ma zostać utworzony tymczasowy „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji w dziedzinie Rolnictwa (AJTF)”. Swoją inicjatywą EBI chce zamknąć lukę w finansowaniu rolnictwa.
Europejska Konfederacja Młodych Rolników (CEJA) z zadowoleniem przyjęła program rolniczy EBI. Wiceprezydent CEJA Rudolfs Pulkstenis powiedział, że dostęp do finansowania pozostaje jedną z głównych przeszkód dla młodych ludzi chcących rozpocząć i rozszerzyć działalność rolniczą. Pulkstenis oszacował lukę w finansowaniu europejskiego rolnictwa na 62 mld euro, w tym 22 mld euro dla młodych rolników. Ogólnoeuropejski program rolny EBI stanowi podstawę do wypełnienia luki w finansowaniu.
Źródło: agrarheute.com