fbpx

250 tysięcy sprzedanych siewników Amazone

Z liczbą ponad 250 tysięcy sprzedanych siewników firma Amazone obchodzi szczególny jubileusz. Te ćwierć miliona siewników to imponująca liczba, która związana jest z długą historią i imponującym rozwojem.

Siewnik D1, szerokość robocza 2 m, 1947 r.

Początki historii siewników sięgają 1947 roku. Inż. Heinrich Dreyer wraz z P. Kademannem opracował wówczas pierwszy siewnik D1 o szerokości roboczej 2 m, który został wyposażony w innowacyjne koło wysiewające Elite do siewu nasion drobnych i normalnych. Siewnik ten zrewolucjonizował wysiew poplonów, ponieważ w porównaniu do ówczesnych siewników w D1 nie potrzeba było wymieniać kół wysiewających.

Siewnik D4, szerokość robocza 3 m, 1964 r.

W 1966 roku połączono legendarny siewnik D4 z broną wahadłową RE wprowadzając po raz pierwszy na rynek aktywny agregat uprawowo-siewny. Następny model D7 z 1972 roku stał się jednym z najlepiej sprzedających się siewników wszechczasów.

 

RPD DrillStar, szerokość robocza 3 m, 1988 r.

 

Wraz z wprowadzeniem RPD DrillStar w 1988 r. firma Amazone zaoferowała pierwszy wał oponowy jako alternatywę dla wałów metalowych, prętowych i zębatych. Wał oponowy gwarantował pasmowe zagęszczenie gleby, które jeszcze bardziej zoptymalizowano w 1998 roku dzięki wynalezieniu wału pierścieniowego.

Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie mechanicznych agregatów uprawowo-siewnych jest Cataya z precyzyjnym systemem dozowania, napędzanym elektrycznie wałkiem wysiewającym i centralą regulacyjną do szybkiej regulacji i kalibracji systemu dozowania.

Poza siewnikami mechanicznymi w 1995 r. do asortymentu dołączył segment siewników pneumatycznych. Podstawę stanowił tu zbiornik przedni z pneumatycznym dozowaniem oraz wałem w połączeniu z kultywatorem wirnikowym i ramą redlic z wałem oponowym. W ślad za tym poszły takie rozwiązania jak renomowany siewnik pneumatyczny nabudowany AD-P i dalsze optymalizacje do dzisiejszego siewnika Centaya. Siewnik Centaya posiada elektrycznie napędzany dozownik nasion i może być wyposażony w redlice dwutarczowe TwinTeC+ lub w redlice jednotarczowe RoTeC pro.

Cirrus 6003-2CC, szerokość robocza 6 m, 2019 r.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na wydajniejszeagregaty uprawowo-siewne i narzędzia do biernej uprawy gleby, w 2001 r. wprowadzono pneumatyczny siewnik wielkopowierzchniowy Cirrus z biernie pracującymi narzędziami w szerokościach roboczych od 3 m do 6 m. Sztandarowym produktem tej serii jest niedawno zaprezentowany Cirrus-CC. Posiada zbiornik ciśnieniowy o pojemności 4 tys. litrów z dwoma elektrycznymi dozownikami oraz dodatkowy odcinek transportowy umożliwiający jednoczesny transport dwóch różnych materiałów metodą Double-Shoot.

Primera DMC, szerokość robocza 12 m, 2012 r.

Kolejny kamień milowy zawdzięczamy Prof. h.c. Uniwersytetu Samara R A S Dr. Dr. h.c. Heinz Dreyer dzięki wprowadzeniu siewnika do siewu bezpośredniego NT i jego następcy Primera DMC do siewu bezpośredniego, siewu w mulczu oraz siewu konwencjonalnego w segmencie technologii siewu wielkopowierzchniowego. Wynalezienie redlicy dłutowej umożliwiło od tego momentu siew bezpośredni na różnych nieuprawionych glebach. Poza Primera DMC, asortyment siewników wielkopowierzchniowych został poszerzony o siewniki z redlicami zębowymi Cayena i Condor, które zostały wprowadzone na rynek w ostatniej dekadzie. Dzięki specjalnym redlicom i dużym szerokościom roboczym do 15 m, oba siewniki zapewniają wysoką wydajność na różnych glebach.

Dzięki temu firma Amazone oferuje swoim klientom szeroki zakres siewników i metod siewu w szerokościach roboczych od 2,5 m do 15 m dla różnych wielkości gospodarstw i do różnych gleb.

Komunikat prasowy firmy Amazone

Baner SDF
Baner webinarium konopie
Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.