fbpx

200 zamiast 150 tys. zł dla młodych rolników?

Młodzi rolnicy z Podlasia, planujący aplikować o środki PROW w ramach działania „Premia dla młodych rolników”, postulują za pośrednictwem samorządu rolniczego do ministra rolnictwa o zmianę wysokości przyznawanej pomocy w planowanym na marzec tego roku naborze z obecnej 150 tys. zł na 200 tys. zł.

– Wniosek ten motywujemy zapowiedziami takiej właśnie wysokości wsparcia młodych rolników w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Podniesienie kwoty premii w tym naborze będzie skutkowało podniesieniem rentowności i konkurencyjności gospodarstw prowadzonych przez młodych rolników, a także pozwoli na szybsze wydanie środków PROW 2014-2020. Do wydania zostało 23%  środków z PROW 2014-2020, co przekłada się na kwotę 13 mld złotych – uzasadnia Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Samasz loteria - baner

Z punktu widzenia rolników zwiększenie kwoty pomocy niejednokrotnie przyspieszy konieczne w gospodarstwach rolnych inwestycje. Obecnie nierzadko beneficjent 150 tys. zł w działaniu „Premia dla młodego rolnika” wnioskuje w tym samym czasie o środki w ramach działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych, a to rodzi koszty sporządzenia dokumentacji oraz wydłuża czas inwestycji.

Jak podkreśla PIR analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku „Restrukturyzacji małych gospodarstw”, gdzie kwota pomocy jest nieadekwatna do potrzeb producentów rolnych spełniających kryteria przyznania pomocy.

– W planie strategicznym dla WPR przewiduje się 150 tys. zł na to działanie dla gospodarstw wprowadzających produkty na rynek w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw (RHD, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie) oraz 100 tys. zł dla produkcji konwencjonalnej – pozostałej), wnioskujemy zatem by w nadchodzącym naborze w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw” kwota pomocy wyniosła 100 tysięcy – dodaje Leszczyński.

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.