fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolnicze200 zamiast 150 tys. zł dla młodych rolników?

200 zamiast 150 tys. zł dla młodych rolników?

Młodzi rolnicy z Podlasia, planujący aplikować o środki PROW w ramach działania „Premia dla młodych rolników”, postulują za pośrednictwem samorządu rolniczego do ministra rolnictwa o zmianę wysokości przyznawanej pomocy w planowanym na marzec tego roku naborze z obecnej 150 tys. zł na 200 tys. zł.

– Wniosek ten motywujemy zapowiedziami takiej właśnie wysokości wsparcia młodych rolników w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Podniesienie kwoty premii w tym naborze będzie skutkowało podniesieniem rentowności i konkurencyjności gospodarstw prowadzonych przez młodych rolników, a także pozwoli na szybsze wydanie środków PROW 2014-2020. Do wydania zostało 23%  środków z PROW 2014-2020, co przekłada się na kwotę 13 mld złotych – uzasadnia Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Z punktu widzenia rolników zwiększenie kwoty pomocy niejednokrotnie przyspieszy konieczne w gospodarstwach rolnych inwestycje. Obecnie nierzadko beneficjent 150 tys. zł w działaniu „Premia dla młodego rolnika” wnioskuje w tym samym czasie o środki w ramach działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych, a to rodzi koszty sporządzenia dokumentacji oraz wydłuża czas inwestycji.

Jak podkreśla PIR analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku „Restrukturyzacji małych gospodarstw”, gdzie kwota pomocy jest nieadekwatna do potrzeb producentów rolnych spełniających kryteria przyznania pomocy.

– W planie strategicznym dla WPR przewiduje się 150 tys. zł na to działanie dla gospodarstw wprowadzających produkty na rynek w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw (RHD, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie) oraz 100 tys. zł dla produkcji konwencjonalnej – pozostałej), wnioskujemy zatem by w nadchodzącym naborze w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw” kwota pomocy wyniosła 100 tysięcy – dodaje Leszczyński.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.