fbpx

150 urodziny BASF

Koncern BASF obchodzi w tym roku jubileusz 150-lecia. Podczas konferencji i gali zorganizowanej z tej okazji zostało zaprezentowane między innymi tworzywo sztuczne Ecovio.

12 maja 2015 roku BASF świętował 150. rocznicę swojego istnienia. W Polsce jubileusz obchodzono w Centrum Nauki  Kopernik w Warszawie. Firma gościła pracowników, dziennikarzy, dzieci i młodzież oraz partnerów handlowych. W ramach uroczystości zaplanowano konferencję prasową, finał konkursu dla młodzieży „Bohaterowie Przyszłości” oraz galę dla pracowników i partnerów biznesowych. Dodatkowo, przed Centrum Nauki Kopernik stanęły kontenery wystawiennicze z najnowszymi technologiami BASF oraz przedstawiające historię firmy.
Podczas konferencji prasowej, Dirk Elvermann, dyrektor zarządzający BASF Polska przedstawił historię firmy i jej osiągnięcia począwszy od 1865 roku aż do dzisiaj. Jak podkreślił, miejsce na obchody jubileuszu zostało wybrane nieprzypadkowo – działalność zarówno BASF, jak i Centrum Nauki Kopernik polega na nauce, innowacji i wynalazkach. Współpracują one ze sobą już od pięciu lat, a przed zakończeniem dotychczasowej umowy została podpisana już kolejna, która zakłada współpracę do 2021 roku.
Głównym tematem świętowania w Polsce jest idea inteligentnej energii. W trakcie roku jubileuszowego BASF Polska promuje to zagadnienie m.in. podczas licznych konferencji chemicznych i gospodarczych. Poprzez tego typu zaangażowanie firma pragnie pokazać w jaki sposób jednocześnie użytkować i oszczędzać energię – nie tylko w przemyśle, ale również w codziennym życiu.
Światowe zapotrzebowanie na energię rośnie z dnia na dzień. Szacuje się, że do 2050 roku ludzkość będzie zużywała od dwóch do trzech razy więcej energii niż obecnie. Firma dostrzega więc potrzebę wprowadzania rozwiązań, które pomogą jej w optymalizacji procesów produkcyjnych i ochronie zasobów naturalnych.

W BASF pamiętamy o tym, że współcześnie zapotrzebowanie na energię dynamicznie wzrasta – przy jednoczesnym kurczeniu się surowców. Nasze innowacyjne rozwiązania koncentrujemy więc na inteligentnym wykorzystywaniu zasobów energetycznych. Cel ten realizujemy zarówno poprzez udoskonalanie procesów produkcyjnych, jak również poprzez zapewnianie klientom energetycznych korzyści z użytkowania naszych produktów – powiedział Dirk Elvermann, dyrektor zarządzający BASF Polska.  
Poza tematem przewodnim, zostały poruszone również dwa inne, równie ważne dla BASF zagadnienia: życia w mieście i żywności.

Przykładem innowacji produktowych wdrażanych przez BASF może być chociażby ecovio. Jego nowatorskie zastosowanie firma prezentuje w ramach projektu „zamkniętej pętli” – również stanowiącego część obchodów jubileuszowych. Ecovio to pierwsze, w pełni biodegradowalne tworzywo sztuczne, które spełnia międzynarodowe kryteria dopuszczenia do procesu kompostowania – jest wytwarzane na bazie surowców odnawialnych, ale ma wszystkie właściwości tworzywa sztucznego – plastiku. Projekt „zamkniętej pętli” zakłada, że wszystkie naczynia Ecovio, zużyte podczas obchodów jubileuszu zostaną skompostowane, a następnie będą posadzone na nich drzewa. Ma to udowodnić, że nowa technologia jest w pełni biodegradowalna i przyjazna środowisku.
Dirk Elverman podkreślił również, że BASF uruchomił platformę Creator Space, a BASF Polska rozwija, zainicjowany w 2011 roku, program edukacyjny „chemiatomy” (www.chemiatomy.pl). W jego ramach firma współpracuje z wieloma partnerami – m.in. uczelniami wyższymi i studenckimi kołami naukowymi. Firma powodzi kursy dla szkół, pikniki naukowe, czy konkursy dla młodzieży.

Jesteśmy dumni z naszych przeszłych osiągnięć, ale żyjemy w teraźniejszości i patrzymy w przyszłość. Najlepsze pomysły przychodzą od młodych ludzi, którzy wyzwalają w sobie kreatywność – podsumował Dirk Elvermann.
Firma wspiera w Polsce m.in. funkcjonowanie laboratoriów chemicznych, w których można realizować pierwsze doświadczenia z zastosowaniem sprzętu wykorzystywanego również w specjalistycznych laboratoriach chemicznych. W kwietniu br. firma otworzyła nową pracownię chemiczną dla uczniów w warszawskiej, polsko-niemieckiej szkole Willy Brandt Schule. Na drugą połowę 2015 roku planowane jest także uruchomienie laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży we wrocławskich Ogrodach Doświadczeń Humanitarium na terenie ośrodka naukowego EIT+ we Wrocławiu.

Podczas obchodów jubileuszowych w Centrum Nauki Kopernik odbył się finał ogólnopolskiej edycji naukowego konkursu „Bohaterowie Przyszłości”, przeznaczonego dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Został on zaadresowany do przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe w celu wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. Zadaniem zespołów konkursowych było przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności. Uczniowie mieli dzięki nim dostrzec, że nauka, a w szczególności chemia, jest ważnym narzędziem służącym zrównoważonemu rozwojowi.
Podczas finału w Centrum Nauki Kopernik wystąpił między innymi Łukasz Żrodowski, ambasador konkursu, a jednocześnie student Politechniki Warszawskiej, który opracowuje nowatorską metodę druku trójwymiarowego. Prezentacja, którą przedstawił uczestnikom nosiła tytuł „Myśl w 3D!”.

Jury złożone z przedstawicieli instytucji naukowo-edukacyjnych, organizacji branżowych oraz mediów wytypowało trzy zwycięskie zespoły. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali tablicę multimedialną oraz projektor, które ułatwią im dalsze poszukiwanie rozwiązań dla globalnych problemów społeczeństwa. Jeden z zespołów zdobył również nagrodę publiczności, przyznaną w trwającym od kilku miesięcy głosowaniu Internautów.

Renata Struzik, źródło: BASF

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.