15 mln euro dla francuskiego ogrodnictwa

Wsparcie krajowego ogrodnictwa kwotą 15 mln euro zapowiedział francuski minister rolnictwa. Decyzja jest wynikiem pogarszającej się sytuacji francuskich producentów owoców i warzyw, monitorowanej od kilku tygodni przez resort.

Mechanizmy wsparcia obejmują m.in. subsydiowanie bankowych pożyczek, czyli pokrycie przez rząd 10% wysokości rat rocznych spłacanych przez producentów kredytów (a w przypadku nowych producentów i tych, którzy ponieśli nakłady w okresie krótszym niż pięć ostatnich lat dopłata wyniesie nawet 20%). Państwo dofinansuje też, bądź całkowicie zwolni z obowiązku płacenia składek ubezpieczenia społecznego francuskich producentów, którzy nie są w stanie wnosić opłat z uwagi na trudną sytuację finansową. Aby zostać zakwalifikowanym do korzystania z pomocy, ponad połowa z działalności danego producenta musi obejmować produkty ogrodnictwa uznane za dotknięte największym kryzysem.

W minionym roku średnie przychody z tytułu upraw owoców i warzyw we Francji zmniejszyły się o około 15%, przy czym najbardziej ucierpieli producenci owoców z drzew – spadek przychodu nawet o prawie 40%.

Sytuacja stała się jeszcze trudniejsza po ostatecznej decyzji Komisji Europejskiej o obowiązku zwrotu do budżetu unijnego łącznej kwoty 338,0 mln euro tytułem nieprawidłowo wykorzystanych środków z ówczesnego systemu w postaci wsparcia produktów ogrodnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Kwota ta obejmuje okres 1992-2002, kiedy to fundusze przekazywane były na wsparcie francuskich owoców i warzyw w postaci dopłat do przetwórstwa i przechowywania, wycofywania produktów z rynku i dopłat do nadprodukcji, a przekazana ma zostać do budżetu najpóźniej do dnia 29 września bieżącego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności