fbpx

1/3 ukraińskich ozimin w słabej kondycji

Jesienna susza i siarczyste mrozy spowodowały znaczne straty w uprawach ozimych zbóż i rzepaku na Ukrainie. Niemniej jednak stan blisko dwóch trzecich upraw ozimych zbóż (63,4% – 4,5 mln ha) oceniany jest jako dobry bądź zadowalający – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.

Natomiast w słabej i złej kondycji jest około 31% zasiewów zbóż, co przekłada się na areał 2,2 mln ha. Podobnie wygląda sytuacja w uprawach ozimego rzepaku. W dobrym stanie jest blisko 30% zasiewów (221 tys. ha), w zadowalającym – 32,5% (240 tys. ha), a w słabym – 30,3% (224 tys. ha). Ze względu na odnotowane znaczne szkody w zasiewach ozimin, ministerstwo przewiduje konieczność ponownego obsiania około 3,2 mln ha. Najprawdopodobniej będzie to przede wszystkim kukurydza i jęczmień jary. Według wysokiego urzędnika Ministerstwa Rolnictwa, areał upraw zbóż jarych na zbiór w nadchodzącym sezonie może osiągnąć 9,5 mln ha wobec 7,8 mln ha w ubiegłym roku. Prognozowana powierzchnia upraw kukurydzy to 4,5 – 5,0 mln ha, tj. o 1,0- 1,5 mln ha więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem, a jęczmienia jarego – 3,2 mln ha, czyli o 0,5 mln ha więcej niż w poprzednim sezonie. Nieznacznie zwiększy się również areał upraw pszenicy jarej – o 0,1 mln ha do 0,4 mln ha. Całkowita powierzchnia upraw zbóż na zbiór w tym roku szacowana jest na podobnym poziomie co rok wcześniej, tj. ok. 15,5 mln ha. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że Ukraina odnotuje całkiem dobry wynik produkcji zbożowej, zmienią się jednak udziały poszczególnych gatunków w strukturze upraw. Mniej będzie pszenicy miękkiej, wzrośnie natomiast znacząco produkcja kukurydzy i w mniejszym stopniu jęczmienia.

Baner Syngenta

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.