13 preferencyjnych linii kredytowych dla rolników

Powodzeniem zakończyły się uzgodnienia resortu rolnictwa, ARiMR oraz bankowców, dotyczące kredytów preferencyjnych dla rolnictwa. Podczas wczorajszej konferencji minister Marek Sawicki poinformował o uruchomieniu trzynastu preferencyjnych linii kredytowych z minimalnym oprocentowaniem w skali roku wynoszącym 2%.

W konferencji uczestniczyli prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Jerzy Różyński oraz przedstawiciele banków uczestniczących w obsłudze kredytów preferencyjnych oraz związków, organizacji i samorządu rolniczego.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów Agencja będzie prowadziła 13 linii kredytowych. Minimalne oprocentowanie dla nowo udzielanych kredytów płacone przez kredytobiorcę wynosi 2% w skali roku. Okres kredytowania zależny jest od linii kredytowej i wynosi od 8 lat do 20 lat, w tym karencja w spłacie kredytu może wynosić od 2 do 3 lat.

Kwota kredytu uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności i nie może przekraczać:
• 80% inwestycji w gospodarstwie rolnym (90% dla grup producenckich) i nie więcej niż 4 mln zł, • 70% inwestycji w działach specjalnych produkcji rolnej i nie więcej niż 8 mln zł,
• 70% inwestycji w przetwórstwie produktów rolnych i nie więcej niż 16 mln zł.

Polska wystąpiła też z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie możliwości udzielania kredytów na zakup ziemi do końca 2013 roku.

E.G./WRP
na podst. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności