fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłaty108 mln zł na dopłaty, zainteresowanych... 17 rolników

108 mln zł na dopłaty, zainteresowanych… 17 rolników

O dopłaty do składek ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożyło dotychczas 17 rolników, tymczasem budżet przeznaczony na to wsparcie wynosi 108 mln. euro.

O dopłaty w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogą się ubiegać hodowcy drobiu, świń lub bydła którzy ubezpieczą zwierzęta od ryzyka strat spowodowanych salmonellą. Producenci muszą posiadać prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą hodowlę. Ubezpieczenie powinno obejmować co najmniej:

– 1000 sztuk: rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego;

– 14 sztuk świń;

– 4 sztuk bydła.

Wysokość pomocy wynosi 70 proc. opłaconej składki. Warunkiem przyznania wsparcia jest posiadanie umowy ubezpieczenia, z której wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. Istotne jest też to, że okres objęty ubezpieczeniem musi rozpoczynać się nie wcześniej niż 1 kwietnia 2022 r. Zainteresowany dofinansowaniem nie może korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.

Jak informuje ARiMR salmonella kojarzona jest najczęściej z drobiem, lecz ta powszechnie występująca w środowisku bakteria zagraża jednak również innym zwierzętom, a wywoływana przez nią salmonelloza może spowodować wśród zwierząt gospodarskich duże straty. Warto zatem rozważyć ubezpieczenie posiadanych stad od takiego ryzyka – zachętą może być możliwość uzyskania zwrotu części opłaconej składki.

Wnioski o tę pomoc jeszcze do 30 grudnia 2022 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Dokumenty można złożyć osobiście, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową lub za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR. Wnioski można również wysyłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy https://www.gov.pl/web/arimr/uslugi-arimr-na-e-puap

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]