100 miliardów euro dla Hiszpanii

Ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zaakceptowali w sobotę podczas telekonferencji eurogrupy wniosek Hiszpanii o przyznanie jej sektorowi bankowemu pomocy w wysokości do 100 miliardów euro.

Nad realizacją planu pomocy dla Hiszpanii czuwać będzie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Środki będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (ESM).

Eurogrupa uzależnia pomoc od przeprowadzenia konkretnych reform” w hiszpańskim sektorze finansowym, w tym “planów restrukturyzacji” zgodnych z unijnymi normami pomoc państwowej i polityką horyzontalnych reform strukturalnych.

W komunikacie podkreśla się też, że kraje strefy euro uważają wysokość pożyczki za wystarczającą dla pokrycia “wszystkich możliwych potrzeb kapitałowych przewidzianych w diagnozie, której sporządzenie rząd hiszpański polecił zagranicznym ekspertom”.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wyraził w niedzielę zadowolenie z sobotniej decyzji eurogrupy o przyznaniu hiszpańskiemu sektorowi bankowemu 100 mld euro. Zastrzegł jednak, że pomimo tego kryzys gospodarczy w Hiszpanii jeszcze w tym roku się pogłębi.

Udzielenie pomocy Hiszpanii, jak to odkreślił na sobotniej konferencji prasowej w Madrycie hiszpański minister gospodarki, Luis de Guindos, nastąpi w formie “pożyczki”
To pożyczka, której Europa udziela nam na nadzwyczajnych, wyjątkowych warunkach” – zapewnił hiszpański minister, wyrażając nadzieję, że zmniejszy ona presję rynków na Hiszpanię.
Źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności