10 urodziny Kuhn w Polsce – historia tworzona z pasją

W dniu 9 października w Poznaniu, swoje 10 urodziny świętował polski oddział handlowy firmy Kuhn Maszyny Rolnicze. Historia tego francuskiego producenta maszyn rolniczych jest jednak znacznie dłuższa – sięga roku 1828.

Wtedy to Joseph Kuhn, nazywając firmę swoim nazwiskiem, otworzył małą wiejską kuźnię, w której produkował wagi. Dopiero po 40 latach przeniósł się do Suverne (Francja), gdzie założył fabrykę i rozpoczął produkcję maszyn rolniczych. Dziś Grupa Kuhn to globalny zasięg, 6 fabryk i prawie 3 tysiące pracowników. W roku 2007 Kuhn sprzedał 65 tys. maszyn na całym świecie.
Pierwsze budynki zakładu, które powstały w Suverne 180 lat temu, są częścią fabryki do dnia dzisiejszego. Na początku XX wieku zakład produkował kilkadziesiąt maszyn tygodniowo. W 1921 roku powstała specjalna hala, w której umieszczono linię montażową młocarni – wysoka jakość tych maszyn przyniosła firmie Kuhn duże uznanie. W 1928 roku Kuhn obchodził swoje 100-lecie. Już wtedy bramy zakładu w Suverne opuszczało 100 młocarni rocznie. Stopniowo rozwijano także produkcję zgrabiarek, przetrząsaczy i przetrząsaczo-zgrabiarek – dziś sztandarowych produktów firmy.
W roku 1970 fabrykę w Suverne opuściła milionowa maszyna. Okres ten, w historii firmy, stał się także początkiem eksportu maszyny Kuhn do większości krajów europejskich oraz do Australii i Stanów Zjednoczonych.
W kolejnych latach Kuhn przejął kilka firm. W 1987 r. do Grupy dołączył jeden z wiodących producentów pługów w Europie – Huard.

Lata dziewięćdziesiąte wyznaczyły dalsze cele. Najważniejszym z nich było dążenie do pozycji światowego lidera wśród producentów maszyn rolniczych. Wymagało to przede wszystkim rozwoju strategii marki na skalę światową. Działania te zaowocowały w pierwszych latach XXI wieku głównie umocnieniem struktury sprzedaży i zakupem amerykańskiej firmy KNIGHT.
Towarzyszy temu wielki rozwój zakładów produkcyjnych i powstanie jednostek badawczo-rozwojowych. Tylko w roku 2007 Kuhn przeznaczył na inwestycja prawie 27 mln euro, co poskutkowało wypuszczeniem na rynek 33 nowości. Grupa Kuhn posiada 6 fabryk – 3 w Europie, 2 w USA i jedną w Brazylii. W zakładach pracuje łącznie prawie 3 tysiące pracowników.

Dziś Kuhn ma do zaoferowania 135 pozycji w ramach 10 głównych grup produktów. Są to m.in. maszyny zielonkowe, pługi, rozsiewacze nawozów, agregaty uprawowo-siewne oraz wozy paszowe.
Sieć handlowa rozciągnięta jest na całym świecie. Firma Kuhn jest obecnie reprezentowa na 5 kontynentach.

Polski oddział handlowy powstał w 1999 roku. Jak wspominał na uroczystości obchodów 10-lecia Artur Szymczak, dyrektor zarządzający firmy Kuhn Maszyny Rolnicze, początki nie były łatwe.
– Zaczynaliśmy od 9 punktów dilerskich. Trudno było wówczas sprzedawać drogie maszyny. Wielu dilerów nie znało tej marki. Podjęliśmy jednak wyzwanie promocji produktów, głównie przez szereg pokazów. Organizowaliśmy je w styczniu, demonstrując na śniegu pracę rozsiewaczy do nawozów. Chcieliśmy pokazać równomierność wysiewu. Wielu konkurentów i rolników patrzyło na nas ze zdumieniem. Rozsiewacze były pierwszym produktem, który prezentowaliśmy. Efekt jest taki, że w do końca sierpnia 2008 roku sprzedaliśmy ich 409. Jesteśmy liderem na rynku polskim, jeśli chodzi o sprzedaż rozsiewaczy. Mamy w tym segmencie 54% udział w rynku – wspominał początki firmy A. Szymczak.

Obecnie Kuhn ma w Polsce 53 dilerów i 64 punkty dilerskie. Do końca sierpnia tego roku firma sprzedała już 1400 maszyn. Oprócz wspomnianych wyżej rozsiewaczy, największą popularnością wśród klientów cieszyły się pługi (309 sztuk) kosiarki (207 szt.) i agregaty uprawowo-siewne (95 szt.).

Warto dodać, że wiodące prym w sprzedaży – rozsiewacze do nawozów, są produkowane przez firmę Rauch. Maszyny te od lat wzbogacają ofertę firmy Kuhn.
Joachim Rauch, dyrektor firmy Rauch, tak wspominał podczas uroczystości w Poznaniu, pierwszy pobyt w Polsce i nawiązanie współpracy.
– Po raz pierwszy przyjechałem do Polski w 1994 roku. Wtedy też zobaczyłem rozsiewacz Rauch na targach Polagra. Wyczułem dynamikę, która miała się towarzyszyć ekspansji na waszym rynku. Przyśniło mi się nawet, że rozsiewacze Rauch będą nr 1 w Polsce. Tak rozpoczęła się historia sukcesu mojej firmy w Polsce. Wciągu 14 lat Kuhn sprzedał w Polsce 2774 rozsiewaczy. Ten wynik urzeczywistnił mój sen. Rauch jest nr 1 w Polsce – powiedział J. Rauch.

Producent wciąż stara się unowocześniać i wzbogacać ofertę. Kuhn zamierza rocznie wprowadzać do sprzedaży 10 nowości. Tak też wyglądało i w tym roku. Nowe pozycje w ofercie można było obejrzeć m.in. podczas Agro Show w Bednarach czy targów Farma 2008 w Poznaniu. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/kuhn.jpg align=right width=200
Niektóre z nowości zostały również zaprezentowane podczas uroczystości 10-lecia firmy. Z tej okazji zorganizowano specjalny pokaz, który zawodowo i po aktorsku poprowadzili Artur Szymczak i Ireneusz Dobrowolski z Kuhn (patrz zdjęcie obok – od lewej Artur Szymczak i Ireneusz Dobrowolski). Przy akompaniamencie dynamicznej muzyki, w tumanach sztucznego dymu, na wybiegu” pojawiały się nowości w ofercie Kuhn m.in.: pług z serii Master, agregat uprawowo-siewny Speedliner, nowy siewnik zbożowy Premia, rozsiewacz do nawozów Rauch Axis, kosiarka kompaktowa z serii GMD, oraz najnowszy wóz paszowy Euromix z pionowym ślimakiem.

Warto dodać, że prawie 60% obrotów Grupy Kuhn jest generowane w Europie. Aż 72% zostało osiągnięte poza Francją. Polski rynek dołożył do tego 2%. Dla porównania, niemiecki – 9%.
Do roku 2012 Grupa Kuhn planuje uzyskać obrót wysokości 720 mln euro.

tekst i foto: Marcin Simiński/Wrp.pl
współpraca: Anna Arabska/WRP