10 mln dla gmin wiejskich

Gminy i powiaty z terenów wiejskich mogą starać się o pożyczki w ramach V edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ogłosił nabór do V edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego. Zainteresowane gminy i powiaty mogą starać się o wsparcie finansowe na budowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę oraz inwestycje w oświatę.
Nabór wniosków do V edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego rozpocznie się 22 czerwca i potrwa do 13 lipca br. Limit środków dla tej edycji konkursu wynosi 10 mln złotych. Oprocentowanie pożyczek wyliczane jest na podstawie średniej wartości wskaźnika WIBOR 3-miesięcznego i obecnie wynosi 4,97%.
Samorządowy Program Pożyczkowy kierowany jest do gmin i powiatów, które planują inwestycje z zakresu oświaty, zaopatrzenia wsi w wodę, a także budowy oraz remontu dróg i potrzebują na to funduszy – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Ograniczony budżet gmin wiejskich i wiejsko-miejskich zwykle nie pozwala na realizację wszystkich inwestycji, dlatego warto szukać innej, pozabudżetowej formy finansowania. Gminy biorące udział w programie korzystają z tego typu finansowania z uwagi na fakt, że ma ono preferencyjne oprocentowanie w stosunku do kredytów komercyjnych. Wyjątkowo atrakcyjne są dla nich zazwyczaj pożyczki na infrastrukturę drogową, gdyż nie ma wielu możliwości pozyskania preferencyjnych kredytów i pożyczek na ten cel – dodaje.
Wkrótce EFRWP ogłosi laureatów IV edycji programu. W ramach III edycji spośród wszystkich wniosków wybrano 13 zgłoszeń, wśród których znalazły się gminy z województw: lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz śląskiego. Do tej pory Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej udzielił w ramach trzech edycji SPP pożyczek na kwotę ponad 20 mln złotych.
O programie:
Samorządowy Program Pożyczkowy” jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).
Pożyczki w ramach “Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Wyróżnia je także preferencyjne oprocentowanie, które dla przedsięwzięć priorytetowych wynosi 0,95 wskaźnika WIBOR 3M, dla pozostałych stanowi równowartość tego wskaźnika. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł.
Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.
EFRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności