10 mld na kontach rolników i przetwórców

Na konta rolników i przetwórców Agencja przelała już ponad 10 miliardów złotych w ramach PROW 2007-13. Największa kwota, ponad 3,1 mld zł została przeznaczona na dopłaty ONW. Agencja zapewnia, że jeszcze do końca tego roku rolnicy otrzymają kolejne 2,2 mld zł.

Kwoty, liczone w miliardach złotych wypłacono także w ramach rent strukturalnych (2,3 mld), programów rolno-środowiskowych (1,62 mld) oraz modernizacji gospodarstw (1,24 mld).

Na premie ułatwiające młodym rolnikom start zawodowy Agencja wydała ponad 244 mln zł. Dotychczas premię taką w wysokości 50 tys. zł otrzymało 4885 rolników. W niedługim czasie, zgodnie z zapowiedzią Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, premia dla młodych rolników ma być podwyższona do 75 tys. zł.
Rolnikom, którzy zalesili grunty, ARiMR wypłaciła w formie pomocy pokrywającej część kosztów oraz premii pielęgnacyjnych i zalesieniowych ponad 206 mln zł. Pieniądze te otrzymało przeszło 19 tys. rolników.
71 mln zł otrzymali rolnicy, którzy zainwestowali w tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich, w ramach programu Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Prawie 63 miliony, na pokrycie kosztów administracyjnych, wypłacono także grupom producenckim.

Jak na razie, najmniej pieniędzy otrzymali przedsiębiorcy z sektora rolno-przetwórczego, którzy zdążyli do tej pory zrealizować i rozliczyć inwestycje dofinansowywane z działania “Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”. ARiMR wypłaciła w ramach tego programu prawie 39 mln zł dla 55 firm.
Od 1 grudnia ruszy także realizacja dopłat bezpośrednich, na które czeka 1,4 miliona rolników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności