fbpx

Zaoszczędź na ogrzewaniu

Sezon grzewczy w pełni. Jeśli można to w ogóle nazwać sezonem grzewczym. Tegoroczna zima nie zmusza nas do dużych wydatków na ogrzewanie, jednak i przy tak niskich rachunkach, warto co nieco zaoszczędzić. Jak?

Koszty poniesione na ogrzewanie domu jednorodzinnego to niejednokrotnie ponad połowa wydatków eksploatacyjnych. Szczególnie mocno odczuwalne jest to jesienią i zimą. Można jednak te koszty obniżyć dzięki zmianie pewnych nawyków. W dłuższej perspektywie warto jednak wprowadzić do domu rozwiązania termoizolacyjne, które pomogą znacząco obniżyć te koszty.

Okres niższych temperatur i wyższych rachunków to również czas na refleksję nt. oszczędności na ogrzewaniu. Pamiętajmy, aby szukać użytecznych rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć rachunki i których koszt zwróci się w rozsądnym czasie. Zanim jednak weźmiemy się za termomodernizację, warto już teraz zmienić pewne nawyki, dzięki którym od razu będzie można wpłynąć na obniżenie rachunków.

Przede wszystkim, pamiętajmy, aby grzać tylko tyle, na ile jest to konieczne. Często mamy tendencję do nadmiernego ogrzewania domu i jednocześnie uchylania lub rozszczelniania okien. I gdzie tu sens? Po co grzać, jeśli jest nam zbyt gorąco i od razu chcemy to ciepło z domu „wyrzucić”? A wraz z ciepłem, wyrzucamy swoje pieniądze, które na to ciepło wydaliśmy. Tak więc, zdecydowanie bardziej ekonomicznie jest zmniejszyć ogrzewanie i wietrzyć mieszkanie szybko, ale porządnie – najlepiej pootwierać w domu okna na przestrzał, zrobić przeciąg i w ten sposób szybko i skutecznie dom wywietrzyć.

– Równie powszechnym zwyczajem jest zupełnie niepotrzebne nadmierne ogrzewanie pomieszczeń gospodarczych oraz utrzymywanie przez całą dobę tej samej temperatury. W pomieszczeniach pełniących funkcję pomocniczą nie ma potrzeby utrzymywania takiej temperatury jak w pokojach, w których przebywamy. W zależności od konstrukcji budynku i rodzaju ogrzewania – warto różnicować także temperaturę na „dzienną” i „nocną”, pamiętając, że optymalna temperatura dla snu to 18ºC – radzi Piotr Pawlak, ekspert firmy Rockwool Polska. – Przynosi to najlepsze efekty w domach o lekkiej konstrukcji
i ogrzewaniu grzejnikowym, dla ciężkich, z ogrzewaniem podłogowym i posadzkami
z kamienia lub gresu nie przyniesie zauważalnego efektu.  

Jednak nie ma co się łudzić – tego typu zachowania nie zmniejsza bardzo znacząco rachunków. Warto więc pomyśleć o inwestycji długoterminowej, bardziej trwałej i jednak trochę bardziej kosztownej, niż sama zmiana nawyków. Właściciele domów jednorodzinnych szukając sposobów na to by płacić mniej za ogrzewanie często decydują się na zmianę metody ogrzewania na inną lub wymieniają np. kotły na bardziej wydajne. Pamiętajmy jednak przy tym, że, niezależnie od rodzaju kotła czy sposobu ogrzewania, niezwykle istotne jest uniknięcie strat ciepła przez przegrody budowlane. Dlatego też należy zadbać o dobre ocieplenie dachów, ścian i podłóg, przez które z domu ucieka najwięcej ciepła.

Efekty takich zmian widoczne są już w pierwszych rachunkach za ogrzewanie w  trakcie jednego sezonu grzewczego. Przykładowy dom jednorodzinny, o powierzchni 123 mkw., ogrzewany kotłem gazowym, ocieplono wełną skalną, na ścianach zewnętrznych o grubości 10 cm, na dachu o grubości 18 cm. Roczne koszty ogrzewania budynku i wody wynoszą 4.634 zł. Gdyby inwestor zastosował na ścianach zewnętrznych optymalną izolację
o grubości 25 cm i na dachu o grubości 35 cm, mógłby zaoszczędzić dodatkowo 1.678 zł rocznie.
Przy czym koszt dodatkowego ocieplenia w tym przypadku nie przekroczyłby 3% wartości całej inwestycji budowy domu. Oznacza to, że inwestycja zwróciłaby się już po 7-8 latach. – Warto pamiętać, że dom budujemy na wiele lat i powinniśmy traktować go jako inwestycję, w której straty ciepła przekładają są na wymierne straty ekonomiczne. Świadomość, że najważniejszą składową kosztów użytkowania domu jest jego ogrzanie, powinna stać się podstawą decyzji co do inwestowania w niego zarówno podczas budowy, jak i użytkowania – tłumaczy Piotr Pawlak.

W budynkach mieszkalnych, a zwłaszcza jednorodzinnych, stan przegród zewnętrznych ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji strat ciepła i przez to ograniczenie rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo, poprawnie wykonane ocieplenie domu będzie pracować dla właścicieli nawet kilkadziesiąt lat, nie wymagając napraw, ani serwisowania. To dobra inwestycja na lata.

Renata Struzik, źródło: Rockwool Polska

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.