fbpx

Z fungicydem w rzepak

Tegoroczna zima już kolejny rok z rzędu nie zaskoczyła kierowców, drogowców, ani rolników – była bardzo łagodna, w większości z dodatnimi temperaturami na przełomie jesieni i początku zimy. A to właśnie były doskonałe warunki do rozwoju patogenów chorobotwórczych.

Poza tym, że grzyby miały idealne warunki do rozwoju, to krótkotrwały atak mrozów na początku bieżącego roku oraz brak wystarczającej okrywy śnieżnej w tym czasie spowodował, że niemal w całym kraju rzepak częściowo wymarzł, a pozostałe rośliny są mocno osłabione.

Baner Syngenta

Dlatego teraz bardzo istotną kwestią jest, aby zapewnić plantacji odpowiednią ochronę fungicydową. Bardzo istotna jest decyzja o rodzaju preparatu, który wybierzemy oraz terminie, w którym go zastosujemy. Pamiętajmy przy tym o zmianowaniu substancji aktywnych w ciągu roku i stosowaniu optymalnych dawek i terminów – w przeciwnym razie możemy się narazić po pierwsze na uodpornienie się agrofagów na substancję czynną, którą będziemy stosować bez przerwy, po drugie na nieskuteczność stosowanych środków (bo jeśli opryskamy pole za późno, za wcześnie albo za małą dawką, to nie zwalczymy patogenów, a tylko wspomożemy ich uodparnianie się) no i wreszcie po trzecie – skoro oprysk będzie nieefektywny, to pieniądze wyrzucamy w błoto. Po prostu.

Nieproszeni goście
Musimy być przygotowani na to, że na plantacji rzepaku możemy teraz spotkać wiele patogenów chorobotwórczych, które mogą znacząco obniżyć późniejszy plon. Pamiętajmy, że rośliny we wczesnych stadiach rozwoju mają mniej siły na walkę z grzybami, są słabsze, bardziej podatne na atak agrofagów, no i przede wszystkim − im wcześniejsze uszkodzenia, tym większe spustoszenie mogą one uczynić w roślinie.

Warunkami sprzyjającymi rozwojowi patogenów jest duża wilgotność gleby i powietrza oraz temperatury ciepłe umiarkowane, zazwyczaj w przedziale 10−20°C. Infekcjom sprzyja również osłabienie roślin.

Rzepak może być teraz zaatakowany przez sprawców suchej zgnilizny kapustnych, czerni krzyżowych, szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej oraz cylindrosporiozy. Powinniśmy więc systematycznie prowadzić lustrację plantacji, aby odpowiednio wcześnie odkryć zagrożenie.
Zaraz po ruszeniu wegetacji, musimy zwrócić uwagę, czy rośliny nie są zainfekowane suchą zgnilizną – choroba ta mogła zaatakować je jeszcze jesienią. Jeśli taka sytuacja miała miejsce, teraz wiosną sucha zgnilizna zaatakuje podstawę roślin, co w konsekwencji powoduje łamanie się i wyleganie roślin. W okresie kwitnienia musimy pamiętać o ochronie rzepaku przed czernią krzyżowych, szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową.

Fungicydem w grzyba
Planując ochronę fungicydową, często łączy się ją z opryskami nawozami dolistnymi, insektycydami, czy adiuwantami. Niejednokrotnie warto też zdecydować się na fungicydy wieloskładnikowe. Wszystkie te mieszaniny i połączenia ograniczają liczbę przejazdów roboczych, co też finalnie przekłada się na konkretne oszczędności. Dodatkowo, wiele fungicydów działa jednocześnie jak regulator wzrostu, co ma dodatkowy pozytywny wpływ na wzrost i żywotność rośliny, co w konsekwencji przekłada się również na większy plon.

Pamiętajmy, że skuteczność stosowanych fungicydów warunkuje odpowiednia technika ich podawania oraz warunki atmosferyczne. Liczą się tu kwestie techniczne, takie jak prędkość robocza opryskiwacza – im wolniej opryskujemy, tym lepiej pokrywamy roślinę. Ciekawym rozwiązaniem technicznym są podwójne dysze płaskostrumieniowe – ciecz robocza jest rozpryskiwana zarówno w przód, jak i w tył, co również poprawia dokładność oprysku. Pamiętajmy również, że przy zabiegach fungicydowych istotna jest temperatura (optymalna18−20°C) i wilgotność powietrza (powyżej 60%, bez opadów).

Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów wieloskładnikowych do zwalczania chorób w uprawach. W większości przypadków, są one droższe od tych zawierających jedną substancję czynną. I nie ma się co dziwić – w końcu większa ilość substancji aktywnych musi generować wyższe koszty produkcji. Tańszy sposób zwalczania chorób w uprawach przewidziany jest dla rolników, którzy często lustrują plantację i używają różnych fungicydów (zmianują stosowane substancje aktywne). Fungicydy wieloskładnikowe przeznaczone są dla tych, którzy zaobserwowali, że te tańsze, jednoskładnikowe są już nieskuteczne na ich plantacjach, uprawiają swoje ziemie w monokulturze lub uproszczonych płodozmianach, albo po prostu nie lustrują pola tak często.

W ostatnich latach często przeprowadzano dodatkowy zabieg wczesnowiosenny, tzw. „czyszczący”, z zastosowaniem karbendazymu. W tym roku substancji tej kończy się rejestracja, więc pozostało już tylko kilka miesięcy na jej stosowanie. Warto to więc wykorzystać.

Będą wycofane?
W zabiegach fungicydowych w rzepaku stosuje się wiele substancji aktywnych, często są nimi triazole, szczególnie w zabiegu t2. W ostatnim czasie jednak mówi się sporo o zamiarze wycofania przez Unię Europejską z rynku wielu substancji aktywnych stosowanych w chemicznej ochronie roślin. Wśród nich jest spora grupa triazoli: cyprokonazol, difenkonazol, metkonazol, protiokonazol, tebukonazol i tatrakonazol, z imidiazoli ma zniknąć prochloraz, z ditiokarbaminiany tiuram, z grupy dikarbiksamidów iprodion, a z benzimidazoli tiofanat metylowy. Jeśli te unijne plany dojdą do skutku, z polskiego rynku zniknie ponad siedemdziesiąt preparatów stosowanych w ochronie fungicydowej rzepaku. To może skończyć się tragicznie dla naszych upraw – nie dość, że nie będzie dostępnych zapraw nasiennych, to późniejsza ochrona fungicydowa będzie o wiele mniej skuteczna, a prawdopodobieństwo, że patogeny uodpornią się na pozostawione w obrocie substancje aktywne, ogromne. Jednak zarówno firmy chemiczne, jak i eksperci z branży uspokajają, że tak duża liczba substancji nie zostanie wycofana – UE zdaje sobie sprawę, że postępowanie takie byłoby katastrofalne w skutkach.
 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.