fbpx

Spotkanie polowe Bayer CropScience – fotogaleria

Bayer CropScience zaprosił na spotkanie, podczas którego zaprezentował doświadczenia przeprowadzane na poletkach w gospodarstwie A. i R. Wiśniewskich w Sławkowie. Na miejscu zaprezentowano stosowane programy ochronne oraz odmiany zbóż i rzepaku, dostępne w ofercie firmy.

W dniach 22-23 czerwca Bayer Crop Science zorganizowała spotkanie polowe, podczas którego zaprosiła dziennikarzy do gospodarstwa Andrzeja i Romualda Wiśniewskich w Sławkowie oraz do Farm Frites Poland Dwa w Bobrownikach.

Prywatne Gospodarstwo Rolne Andrzeja i Romualda Wiśniewskich w Sławkowie to przykład nowocześnie zarządzanego gospodarstwa z wzorowo prowadzonymi uprawami. Zlokalizowane jest tu również Centrum Doradztwa Technicznego (CDT) firmy Bayer CropScience.

W gospodarstwie A. i R. Wiśniewskich w Sławkowie na blisko 600 hektarach uprawia się pszenicę, rzepak, buraki cukrowe, buraki ćwikłowe, cebulę i kukurydzę.

W wyznaczaniu optymalnych dla tego gospodarstwa terminów zabiegów bardzo pomocna jest zainstalowana na jego terenie stacja meteorologiczna, a także wskazówki, które właściciele otrzymują m.in. od Wojciecha Karasia, pracownika Działu Rozwoju firmy Bayer CropScience w Polsce północno-wschodniej, który zajmuje się m.in. doświadczalnictwem rejestracyjnym, a także koordynuje prowadzone tutaj doświadczenia.

Pierwszego dnia spotkania, oprowadzając dziennikarzy po gospodarstwie Wiśniewskich w Sławkowie, specjaliści z firmy Bayer przedstawili zarówno stosowany na miejscu program ochronny, jak i odmiany uprawianych na miejscu roślin. Na początku zebranym przybliżony został program „Grunt to bezpieczeństwo”. W jego ramach, firma Bayer rozdaje tzw. hotele dla pszczół i paczki nasion roślin miododajnych.

Jak podkreślano, w tym roku wschody rzepaku były dosyć nieregularne, ok. 20% roślin nie wzeszło. Rolnicy powinni zapomnieć o skracaniu rzepaku silnymi regulatorami wzrostu, które skracają nie tylko część nadziemną ale i system korzeniowy, co prowadzi w latach suchych do znacznych strat w plonie. Bayer, który wprowadzał tę technologię  prawie 20 lat temu, teraz pokazuje kolejny krok. Nowe odmiany rzepaku potrzebują ochrony przeciw chorobom i regulacji pokroju, a nie hamowania i silnego skracania roślin.

Dodatkowo, rośliny są narażone na stres suszy, a gospodarze muszą walczyć z samosiewami w zbożach, ponieważ na polu pozostaje sporo resztek pożniwnych po zbożach. Mimo to, uprawy prezentowane na poletkach doświadczalnych Bayer CropScience są w bardzo dobrej kondycji.

Specjaliści podkreślali bardzo dużą role zaprawiania nasion przed wysianiem na późniejszą zdrowotność roślin. I tak, wskazywali na użyte na poletkach zaprawy:
Baytan Trio 180 FS – chronił zboża przed chorobami, łan jest mocno zielony, a rośliny zdrowsze, mocniejsze i dobrze rozwinięte. Oprócz skuteczności w stosunku do chorób widocznych na poletkach pokazowych (pasiastość i głownia), Baytan zwalcza: zgorzel siewek, pleśń śniegową, mączniaka prawdziwego, septoriozę liści, rynchosporiozę zbóż, plamistość siatkową, pasiastość liści, głownię pyląca oraz śnieć cuchnącą. Nie mniej ważne jest pozytywne działanie w ograniczaniu zgorzeli podstawy źdźbła.
Astep® 225 FS –  zaprawę insektycydowo-fungicydowa. Ubiegłoroczna długa i ciepła jesień wpłynęła na cykl rozwojowy mszycy czeremchowo-zbożowej, która przenosi choroby wirusowe. Na poletkach, gdzie ziarno zbóż zostało zaprawione Astepem, eliminacja mszyc jesienią przyczyniła się do braku porażania wirusami.

W związku z coraz większą odpornością miotły zbożowej na herbicydy z grupy ALS, Bayer CropScience proponuje przekierowanie ciężaru walki z chwastami w uprawie zbóż na terminy jesienne. Na prezentowanych w Sławkowie poletkach, zastosowane zabiegi herbicydem Komplet® 560 SC przyniosły satysfakcjonujące rezultaty.
Preparat poprzez odmienny sposób działania substancji aktywnych z innych grup chemicznych oraz działanie dolistne i doglebowe skutecznie eliminuje miotłę z plantacji. W przypadku nieuodpornionej miotły zbożowej, eksperci z Bayer polecają zabiegi wiosenne herbicydem Huzar®Activ, który jednocześnie zwalczy chwasty jednoliścienne i dwuliścienne.

Dodatkowo, na miejscu zaprezentowano również skuteczność programów ochrony fungicydowej zbóż Univo Xpro. Na poletkach doświadczalnych, do pierwszego zabiegu użyto nowy fungicyd Boogie® Xpro 400 EC, zawierający trzy substancje czynne: biksafen, protiokonazol i spiroksaminę. Jak podkreślono, preparaty charakteryzują się dużą skutecznością w zwalczaniu chorób dzięki świetnej przyczepności do powierzchni liści i dobrym wchłanianiu przez roślinę. Boogie Xpro zwalcza choroby podstawy źdźbła i chroni rośliny przed septoriozami. W drugim terminie zastosowano preparat Fandango® 200 EC. Atutami tego systemu są doskonała skuteczność przeciwko septoriozie i innym chorobom liści, długotrwała ochrona i korzystny wpływ na plonowanie zbóż. Na plantacjach w szczególności narażonych na atak przez fuzariozy, eksperci Bayer polecali system Fusaro.

Podczas spotkania, sporo czasu poświęcono prezentacji odmian rzepaku i pszenicy. Ten pierwszy może pochwalić się 20. odmianami, głównie mieszańcowymi.

Na miejscu wszystkie odmiany zostały wysiane w 4 powtórzeniach, 3 powtórzenia z pełną ochroną fungicydową, 1 powtórzenie bez ochrony. Doświadczenie to miało na celu sprawdzenie ich w tym regionie. Jak na razie, odmiany tej hodowli są tolerancyjne na choroby, jednak jak podkreślali specjaliści, dopiero wysokość plonu pokaże różnice pomiędzy wariantami chronionymi i niechronionymi.
Zaprezentowane zostały również nowe odmiany wprowadzone na rynek w zeszłym roku tj. mieszaniec Puncher, który pomimo ciężkiego przebiegu pogody zaraz po siewach bardzo dobrze się rozwijał jesienią, a także szybko „wystartował” wiosną oraz odmiana liniowa Aixer, która charakteryzuje się bardzo wysokim zaolejeniem.

Firma Bayer mocno inwestuje również w hodowlę i rozwój odmian pszenicy. W Sławkowie kolejny rok testowanych jest 14 odmian, wysianych w 4 powtórzeniach – 3 powtórzeniach z pełną ochroną fungicydową oraz 1 powtórzenie bez ochrony. Firma w ciągu najbliższych 2 lat chce wprowadzić 1-2 odmiany pszenicy. W przypadku pszenicy ozimej, Bayer sprzedaje już nasiona na Ukrainie, w 2018 roku kolejne kraje mają już uzyskać rejestracje, w tym między innymi Polska, Niemcy czy Wielka Brytania.

W uprawie kukurydzy Bayer zaprezentował skuteczność zwalczania chwastów w kukurydzy za pomocą rożnych technologii zabiegów w konkretnym roku. Stosowanym na miejscu herbicydem działającym odglebowo jest np. Adengo® 315 SC. Można było zobaczyć i  porównać skuteczność zabiegu robionego w terminie powschodowym w jednym zabiegu oraz w technologii dawek dzielonych lub technologii dwuzabiegowej.

Specjaliści podkreślali, że zawsze należy pamiętać, że zarówno termin zabiegu jak i rodzaj produktu należy dobierać w zależności od rodzaju zachwaszczenia, warunków pogodowych, jak i technologii uprawy kukurydzy. 

W zwalczaniu chwastów w uprawie buraków cukrowych realizowany jest program doświadczeń poletkowych z Betanalem maxxPro 209 OD. Srodek stosowany był nalistnie metodą dawek dzielonych w zakresie od 1,0 do 1,25 l/ha.

Podczas spotkania można było również zapoznać się z Expert.map – interaktywnym programem  określającym aktualny i prognozowany stan zagrożeń agrofagami na polach. System ten pomaga dostarczyć informacji koniecznych przy decyzji o wyborze programu ochronnego, terminu zabiegu, preparatu, itp., zgodnie ze zintegrowaną ochroną roślin.

Renata Struzik

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.