fbpx

Rybackie Pogotowie Protestacyjne

W związku z planowanymi zmianami w Prawie Wodnym wprowadzającymi między innymi opłaty za pobór wody dla gospodarstw rybackich Polskie Towarzystwo Rybackie na wniosek rybaków ogłosiło Pogotowie Protestacyjne. Powołano też ponadzwiązkowy Komitet Pogotowia Protestacyjnego.

Akcja polegać ma na wywieszeniu w każdym gospodarstwie rybackim (w widocznym miejscu) od 13.05.2016 r. od godz. 13:00 dwóch banerów: "Pogotowie Protestacyjne" oraz "Ratujmy stawy i przyrodę – zero opłat za wodę".
 
Projekt Prawa Wodnego zakłada traktowanie hodowców ryb na równi z pozostałymi użytkownikami wód. Podstawową różnicą pomiędzy branżą akwakultury a innymi użytkownikami wód jest fakt, że woda nie jest środkiem produkcyjnym, a stanowi środowisko bytowania ryb oraz pełni wiele pozaprodukcyjnych walorów. 
 
Dodatkowo należy zaznaczyć, że specyfika branży stawowej oraz wymagania wobec jakości i ilości wody w przypadku procesów hodowli ryb powodują, że pobory wód są znacznie większe niż w przypadku praktycznie wszystkich innych branż – zwłaszcza w porównaniu do przychodów generowanych z hodowli ryb. Dlatego ogólna logika, według której zaproponowano naliczanie opłat za pobór wód w formie stałej i zmiennej oraz stawki zwłaszcza dla poborów dla opłaty zmiennej powodują, że w realnych sytuacjach istniejących gospodarstw opłaty częstokroć przekraczają ponad 10 – krotnie roczne przychody. Projekt ustawy wprowadza obowiązek instalacji certyfikowanych urządzeń do stałego monitorowania ilości pobieranej i odprowadzanej wody, co jest  bardzo kosztowne. W przypadku stawów karpiowych punktów poboru i zrzutu jest wiele, instalowanie na każdym urządzenia jest niemożliwe, a rozliczanie za utratę wody, w przypadku wystąpienia suszy, powodzi, opadów czy innych zjawisk atmosferycznych jest nierealne – informuje Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina.
 
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.