fbpx

Pompy ciepła typu powietrze-woda

Pompy powietrze-woda ze względu na prosty montaż i coraz wyższą sprawność stają się coraz bardziej popularnym źródłem energii odnawialnej w gospodarstwach domowych. Instalacje te wykorzystują ciepło niskotemperaturowe.

Pompy te, działające na zasadzie odzysku ciepła ze środowiska, stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

– Wysoka efektywność i dużo niższe zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi podgrzewaczami na gaz, olej opałowy czy węgiel to atrybuty, które przekładają się na wzrost zainteresowania instalacjami, dla których źródłem jest wszechobecne i łatwe do wykorzystania powietrze, zwłaszcza, że stosowanie tego typu rozwiązań staje się coraz bardziej opłacalne. Z 1 kW energii elektrycznej pobieranej przez wentylator i sprężarkę zamontowane w pompie można uzyskać prawie 4 kW energii do podgrzewu c.w.u., co jeszcze kilka lat temu nie było możliwe. – mówi Maciej Sokolik z firmy Thermaflex Izolacji.

 

Współczesne pompy powietrze-woda wyróżnia ponadto szeroki zakres temperaturowy – graniczna temperatura ich pracy zeszła w ciągu kilku lat z -10°C do -25°C, dzięki czemu mogą sprawnie pracować nawet w warunkach zimowych. Skutkuje to ich większym uniezależnieniem od warunków atmosferycznych i wydłużeniem czasu, w jakim urządzenie produkuje darmową energię. Do tego dochodzą oczywiste atuty w postaci prostej instalacji i braku konieczności wykonywania jakichkolwiek odwiertów, co czyni te urządzenia tanimi pod względem inwestycyjnym.

Coraz więcej zwolenników zyskują systemy oparte na jednostce zewnętrznej pompy ciepła. Na ich korzyść przemawia choćby fakt, że nie trzeba martwić się o hałas w domu ani o to czy pompa zmieści się w piwnicy czy innym małym pomieszczeniu gospodarczym. Nie ma też potrzeby posiadania rozległej działki, która pomieściłaby kolektory poziome.

 

Jaką izolację wybrać

 

Ogrzewanie pompą ciepła oznacza pobieranie energii z otoczenia i transportowanie jej do budynków.

– Dla systemów opartych na pompach ciepła przystosowanych do pracy w warunkach zewnętrznych nie musimy wykonywać żadnej instalacji, aby ciepło mogło być pobierane z powietrza. Jego przepływ wymuszany jest przez zabudowany w urządzeniach wentylator. Ciepło przesyłane jest do domu poprzez systemy rurowe ułożone w gruncie. Dla uzyskania odpowiedniej wydajności i sprawności systemu ważne jest zapewnienie dobrej izolacji termicznej rurociągów. Bardzo ważna jest również kwestia zapewnienia odpowiedniej ochrony przed wilgocią – jeżeli przenika przez izolację cieplną, traci ona niemal całą swoją skuteczność. Dlatego już na etapie projektowania instalacji grzewczej opartej na zewnętrznej pompie ciepła warto zadbać o ważny czynnik eksploatacyjny, jakim jest skuteczność termiczna rurociągów doprowadzających ciepło do budynku. – mówi Maciej Sokolik .

 

Kompaktowa forma dla techniki grzewczej

 

Doświadczenie pokazuje, że jednym z najczęściej popełnianych błędów przy zastosowaniu jednostki zewnętrznej pompy ciepła jest niewłaściwa izolacja przewodów rurowych z wodą, skutkująca zwiększeniem strat ciepła do otoczenia. W konsekwencji efektywność instalacji, która w założeniu miała generować oszczędności, spada a koszty eksploatacji rosną. Do transportu ciepła w ziemi przy krótkich odcinkach idealnie sprawdzą się wysokoelastyczne rury preizolowane. Rury w trwałej obudowie z HDPE skutecznie chronią przed przenikaniem wilgoci i gwarantują bezawaryjną pracę przez wiele lat. Dzięki tym zaletom instalacja oparta na zewnętrznej jednostce pompy ciepła jest jeszcze bardziej opłacalna, a straty ciepła ograniczone do minimum.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.