fbpx

Polska w całości wolna od białaczki bydła oraz w części od choroby Aujeszkyego

24 maja 2017 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2017/888 z dnia 22 maja 2017 r. zmieniająca decyzję 2003/467/WE w odniesieniu do statusu Polski jako obszaru wolnego od enzootycznej białaczki bydła oraz zmieniająca decyzję 2008/185/WE w odniesieniu do statusu określonych regionów Polski jako obszarów wolnych od choroby Aujeszkyego.

Opublikowanie tej decyzji oznacza, że od 24 maja br., terytorium Polski jest w całości uznane za oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła. Ponadto, zgodnie z ww. decyzją, do wykazu państw/regionów wolnych od choroby Aujeszkyego (załącznik 1 do decyzji Komisji 2008/185/WE z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie dodatkowych gwarancji w wewnątrzwspólnotowym handlu trzodą chlewną odnoszących się do choroby Aujeszkyego oraz kryteriów przekazywania informacji o tej chorobie), zostały wpisane następujące powiaty województwa podlaskiego: augustowski, białostocki − ziemski i grodzki, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokolski, suwalski − ziemski i grodzki – informuje Biuro Prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi .

Baner Syngenta

Oznacza to , że teraz  świnie pochodzące z obszaru wymienionych powiatów będą mogły być przemieszczane w ramach handlu wewnątrzunijnego bez konieczności spełniania dodatkowych gwarancji odnoszących się do choroby Aujeszkyego, określonych w decyzji Komisji 2008/185/WE.

Źródło: MR i RW

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.