fbpx

Łąki i pastwiska w świetnej kondycji na zimę

Późna jesień to świetny czas na nawożenie łąk i pastwisk. Potas i fosfor wpłyną pozytywnie na przezimowanie roślin i ich rozwój w przyszłym sezonie.

Produkcja zwierzęca wymaga od rolników również odpowiedniego utrzymania użytków zielonych. W końcu są one niezbędne w zapewnieniu bydłu odpowiedniej paszy. Należy więc zadbać o optymalne warunki glebowe, zwartą darń i małe zachwaszczenie. Aktualnie jest jeszcze czas na nawożenie użytków zielonych, co pozwoli utrzymać się w runi szlachetnym gatunkom roślin, które w następnym roku staną się cennym pożywieniem dla bydła.

Baner Syngenta

Optymalne dobranie nawozów dla użytków zielonych nie jest łatwe. Przede wszystkim, trzeba się tu skupić na dostarczeniu roślinom wapnia, azotu, fosforu i potasu. Wapnowanie, jak wiadomo, zmniejsza zakwaszenie gleb. A to z kolei sprzyja rozwojowi wartościowych traw pastewnych (życice, kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa i in.) oraz przyswajaniu przez rośliny składników odżywczych (głównie potasu).

Późna jesień przy sprzyjających warunkach, jakie mamy w tym roku to idealny czas na wysianie fosforu i potasu na użytkach zielonych. Poprawi to przezimowanie roślin. Średnio dawki tych składników mineralnych powinny wynosić  ok. 40–50 kg/ha P2O5 i 40–50 kg/ha K2O. Warto pomyśleć również nad wysianiem fosforu w postaci superfostatu. Poleca się tu zastosowanie nawet całej dawki fosforu na najbliższy okres wegetacyjny w tej właśnie formie. Świetnym rozwiązaniem będzie też zastosowanie jeszcze teraz ok. 30 kg/ha K2O (np. w postaci soli potasowej). Oczywiście, obowiązuje tu zasada, podobnie jak przy nawożeniu wszystkich roślin uprawnych – dawki nawozów dobieramy w zależności od zapotrzebowania, po wykonaniu analizy gleby. Pamiętajmy również, że na glebach ciężkich powinniśmy stosować mniejsze dawki nawozów, niż w przypadku ziem lekkich, przepuszczalnych.

Nawozy fosforowe poprawią znacząco plonowanie roślin w najbliższym sezonie. Z kolei potas sprawi, że plonowanie to będzie możliwe – rośliny dzięki lepszej gospodarce wodnej będą bardziej zimotrwałe.

Roczna dawka potasu powinna mieścić się w granicach 80-160 kg/ha. Na łąkach powinniśmy ją podzielić równomiernie pod każdy pokos, a na pastwiskach wiosną 40-50% rocznej dawki, resztę po II i IV wypasie.

Użytki zielone położone na glebach ciężkich wymagają ok. 60-80 kg potasu na hektar, a łąki i pastwiska na lekkich ziemiach ok. 120-160 kg/ha tego pierwiastka. Pamiętajmy przy tym, aby odpowiednio zmniejszyć dawkę potasu w przypadku pastwisk, gdzie pierwiastek ten został dostarczony wraz z odchodami pasących się zwierząt. W tym przypadku dawkę należy zmniejszyć o 20 kg/ha. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy użytki zielone nawozimy organicznie – gnojówką lub gnojowicą. Wtedy zmniejszamy dawkę potasu do minimum, aby nie przesadzić, w końcu co za dużo, to niezdrowo!

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.