fbpx

Którą prasę belującą i owijarkę wybrać?

Aktualnie dominują dwie formy pozyskiwania paszy z terenów zielonych. Pierwsza polega na zbiorze zielonki przy użyciu przyczep samozbierających. Pozwala ona na minimalizację kosztów zbioru oraz czasu pracy, ale też uniemożliwia późniejszy transport paszy, a objętość przyczepy jest dosyć mała. Druga forma zbioru bazuje na użyciu pras belujących lub kostkujących oraz owijarek. Te ostatnie pozwalają na trwałe przechowywanie zielonki, zapewniają odpowiednie środowisko do fermentacji paszy i umożliwiają późniejszy transport beli nawet na bardzo duże odległości, bez względu na porę roku.

Sipma

W portfolio producenta są prasy stało− oraz zmiennokomorowe. W pierwszym typie maszyn znaleźć można wszystkie rodzaje stosowanych obecnie w konstrukcjach komór zwijania: walcową, walcowo−łańcuchową i łańcuchową. Klienci mogą więc dobrać maszynę do indywidualnych wymagań.

Wśród pras stałokomorowych nowością są Huzar i Pionier. Pierwsza z nich charakteryzuje się łańcuchową komorą zwijania z mechaniczną blokadą. Pozwala to na otrzymywanie optymalnej masy beli i zapewnia stały obrót masy wewnątrz komory. Prasa może być wyposażona w rotacyjny zespół podająco−rozdrabniający złożony z 11 noży tnących. Każdy z nich może być indywidualnie zabezpieczony przed przeciążeniem.

Druga z nowości produktowych – prasa Pionier, składa się z walcowej komory zwijania. Maszyna pozwala na tworzenie bel o wymiarach 1,2 m x 1,25 m i składa się z 17 karbowanych walców o średnicy 232 mm. Podobnie, jak w modelu Huzar, prasa może być wyposażona w rotor z 11 nożami tnącymi. Opcją wyróżniającą jest tu system opuszczanej podłogi. Pozwala to na szybkie odblokowanie rotora. Użytkownik może z siedzenia kierowcy opróżnić rotor, co okazuje się funkcją niezwykle przydatną podczas zbioru zielonki. W celu przepchnięcia maszyny, należy opuścić podłoże przy użyciu komputera pokładowego, a następnie uruchomić wałek WOM.

Firma Sipma znana jest również z owijarek do bel. W ofercie można znaleźć zarówno maszyny stacjonarne, jak również owijarki samozaładowcze i jedną szeregową do ciągłego zwijania sianokiszonki. Nowościami produktowymi, ciągle unowocześnianymi, są owijarki Maja. Maszyny samozaładowcze wyposażono w stawiacz bel. Owijarki mogą być sprzęgnięte z prasą (po wcześniejszym zamontowaniu zaczepu transportowego do prasy). Pozwala to na jednoczesne zbieranie i zwijanie folią materiału podczas jednego przejazdu. Bardziej zaawansowaną wersją jest model OS 7535 Maja. Wyposażony jest on w zaawansowany blok hydrauliczny, co daje większe możliwości podczas sterowania pracą. Dodatkowo, zastosowany czujnik na łapie załadowczej pozwala na automatyczne rozpoczęcie procesu owijania.

Lely

Kolejnym producentem, oferującym zarówno prasy belujące, jak i owijarki, jest firma Lely. Dostawca posiada dwa modele maszyn stałokomorowych – Lely Welger RP 205 oraz 245. Mniejszy z nich wyposażony jest, m. in. w mechanizm blokujący, który gwarantuje, że tylna klapa pozostaje zamknięta przez cały proces zagęszczenia materiału. Dzięki temu zapewniony jest maksymalny docisk, a bele otrzymują jednakowy odpowiedni kształt. Prasy Welger RP posiadają funkcję Varionet. Służy ona równomiernemu pokryciu beli podczas owijania siatką i zapobiega tworzeniu się „poduszek powietrznych”. Prasa Welger RP 245 dostępna jest z rotorem, systemem owijania siatką i sterownikiem wewnątrz kabiny ciągnika. Proces prasowania następuje przy użyciu 18 stalowych walców o zwiększonej wytrzymałości.

Lely oferuje również prasy zmiennokomorowe. Pozwalają one na formowanie beli o średnicy nawet 2 metrów. Portfolio składające się z trzech modeli charakteryzuje się zastosowaniem systemu Hydroflexcontrol. Dzięki tej funkcji możliwe jest zapobieganie zatorom i ich usunięcie w przypadku bardzo dużego przepływu materiału. System służy ograniczeniu zatorów (część „flex”), zaś „hydro” umożliwia obniżenie podłogi kanału przepływu masy w razie dużych obciążeń. Funkcja zastosowana w maszynach może być sterowana z kabiny operatora. Na szczególną uwagę zasługuje prasa Welger RP 545. Zastosowana w niej duża komora o zmiennej objętości pozwala na dostosowanie pracy do każdych warunków pogodowych i polowych. Formowane bele mogą mieć średnicę od 1,1 m do 2 m (w zależności od tego, czy zbieramy sianokiszonkę, czy też słomę).

Firma Lely produkuje również owijarki samozaładowcze. Maszyna doczepiana do ciągnika zapewnia ciągłe owijanie podczas jazdy po polu. Model Attis PT 160 pozwala na przewożenie beli znajdującej się na stole do owijania i na ramieniu ładującym. Ta jakże prosta funkcja jest niezwykle przydatna, gdy chcemy przechowywać bele w jednym miejscu na skraju pola. Aby maksymalnie zwiększyć trwałość owijarki, zminimalizowano liczbę elementów tworzących ramię. Pozwala to na odciążenie elementu podczas przewożenia beli po polu.

McHale

Producent charakterystycznych zielonych maszyn posiada w swoim portfolio zarówno prasy belujące, jak i owijarki. Prasy dostępne są ze stałą oraz zmienną komorą zwijania. Najwyższy model serii stałokomorowej F5600 charakteryzuje się automatyczną komorą prasowania. Wyposażony jest on w zawór sterowania, który wyczuwa obciążenie wewnątrz komory. Następnie po uformowaniu beli jest ona wiązana i wyrzucana. Cały proces przebiega automatycznie i dba o to, aby formowane bele były o identycznym stopniu zgniotu. Prasa zmiennokomorowa V660 wyposażona jest w trzy pasy komory prasowania, co wyróżnia ją na tle konkurencyjnych konstrukcji wyposażonych w 4 lub więcej pasów. Prasa McHale posiada system opuszczania podłogi pod rotorem, noże docinające ze stali nierdzewnej oraz mechaniczny system blokady tylnej klapy, który zapobiega nieoczekiwanemu otwarciu komory.

Producent znany jest również z owijarek. Dostępnych jest wiele typów maszyn, m. in. owijarki stacjonarne, samozaładowcze i z załadunkiem bocznym. Warto zwrócić uwagę na model Orbital. Cechuje się on bardzo dużą szybkością owijania przy użyciu pionowego pierścienia. System ten znany jest z poprzednich modeli McHale (Fusion). Maszyna wyposażona jest w sterownik do automatycznej obsługi, czujnik zerwania folii oraz system załadunku beli. Orbital pozwala na owijanie beli o średnicy od 1,1 m do 1,45 m, dzięki czemu maszyna może pracować z belami formowanymi przez prasy innych producentów.

Claas

Firma Claas od zawsze kojarzy się z maszynami żniwnymi. Nie dziwi więc fakt, że prasy producenta są bardzo często widokiem w polskich gospodarstwach. W ofercie można znaleźć dwie serie maszyn – stałokomorowe Rollant oraz zmiennokomorowe Variant. Prasy o stałej komorze zwijania zbudowane są z 16 lub 17 wzmocnionych walców. Maszyny można wyposażyć w rotor Roto Cut składający się z 14 noży. Prasy stałokomorowe formują bele o wymiarach 1,25 x 1,2 m (Rollant 350/340) oraz 1,22 x 1,5 m (Rollant 620).

Druga seria maszyn Variant pozwala na formowanie bel cylindrycznych o średnicy do 1,8 m. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w prasach jest napęd balotu przy pomocy rotora. Zapewnia to dobry start beli, co prowadzi do znacznie większej wydajności. Prasy Claas posiadają najwyższą prędkość pasów zagęszczających na rynku. Prędkość wynosząca do 2,9 m/s i zapewnia wystarczająco dużą szybkość owijania, co jest szczególnie ważne podczas wzmożonych prac polowych.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.